
Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
U pokládky velkoformátových dlaždic, které jsou v rozměrech od 60 cm a více, je potřeba přesnost a pečlivost. Někdy se u ní zapotí i zkušení profesionální obkladači. Povíme vám, jak položení dlaždic velkého formátu provést a také vám prozradíme, jaké pomocníky si na pokládku vzít.
Na trhu najdeme spoustu systémů, které nám usnadní pokládku dlažby i obkladů. Jedním z nich je nivelační ANDAL Levelling systém SAP, který vám zajistí přesnost spár, rovnost pokládky i preciznost práce. Dlaždice díky němu také drží na svém místě a nikam se během pokládání neposouvají. Systém SAP si na pomoc berou profesionální obkladači i lidé, kteří si obklady a dlažbu dělají svépomocí.
A co tvoří systém SAP? Distanční spony a nivelační klínky (nebo kloboučky). Vhodné jsou pro pokládku velkoformátových i běžných dlaždic na podlaze i stěnách.
Proč právě Andal SAP? Spony, klíny nebo klouboučky jsou vyráběny z kvalitního nylonového plastu, který zajišťuje jeho elasticitu - při pokládce nepraskají.
Výroba je 100 % v Itálii.
K pokládce dlažby a obkladů se systémem SAP nepotřebujete žádné speciální nářadí. Bohatě vám budou stačit distanční spony a nivelační klínky, které můžete použít i při dalším obkládání. Aby byla vaše práce ještě snazší, doporučujeme také pracovní kleště.
Ještě před započetím samotné pokládky je potřeba připravit podklad. Zbavte ho nečistot a nerovností. Stěny by měli být vyrovnané dle vodováhy a podlahu doporučujeme vylít nivelační hmotou. Veškeré nerovnosti a nepřesnosti se vám projeví při pokládce, znepříjemní vám samotnou pokládku a mohou zhoršit finální výsledek.
Na místech, jako jsou koupelny a toalety, je potřeba podklad také napenetrovat. Povrch také opatřete hydroizolační vrstvou pod obklady a dlažbu, a to kdekoliv, kde přichází do kontaktu s vodou. Taková místa jsou například okolí van, stěny kolem sprchových koutů a podlahy.
Na horní stranu dlaždice si ještě před řezáním vyznačte, kudy půjde řez. Řezání je stejné jako u menších dlaždic, vždy je potřeba používat řezačku, která je pro tento účel určená. Doporučujeme řezačky od italského výrobce MONTOLIT.
Vhodná je například:
Hranu, kterou uříznete, doporučujeme začistit pomocí diamantové houbičky DT nebo jemným diamantovým brusným kotoučem FLEXIMONTGF.
Podle návodu si připravte lepidlo. Měli byste používat speciální lepidlo určené na velkoformátovou dlažbu, které je pro dlaždice velkých rozměrů vhodné.
Chystáte-li se obkládat najednou celou místnost, začněte nejlépe podlahou. Vhodná je metoda oboustranného nanášení lepidla zubovou stěrkou (8-12 mm) na podlahu/stěnu a tenkou vrstvu stěrkou bez zubů (nebo s menším zubem 3-6 mm) na dlažbu. Důležitá je i velikost zubů na stěrce.
U velkoformátových dlaždic by měla být minimálně 10 cm, abyste co nejlépe zajistili rovinnost a spojení dlaždic s povrchem. Lepidlo by mělo být pod celou plochou dlažby rovnoměrně roznesené, aby nemohlo dojít ke vzniku vzduchových kaps. Lepidlo není potřeba nanášt až úplně do krajů, aby se zbytečně nedostávalo do spáry. Ty by mohly časem způsobit prasknutí dlažby nebo její odpadnutí. Pro dobré rozprostření lepidla pod dlažbou je dobré proklepat na dlaždici gumovou paličkou s jemnou gumou nebo provibrovat vibrační přísavkou Battile.
Přichází na řadu systém SAP. Položte první dlaždici do lepidla. Pro přenášení velkých dlaždic doporučujeme sadu pro manipulaci s velkoformátovými deskami Superstick. Pod dlaždice umístěné v lepidle pak umístěte sponu, a to přibližně 5-10 cm od konce. Poté vložte vedlejší dlaždici, vsuňte klínek do spony a zatlačte jej tak, jak to půjde. Zde můžete použít i speciální pracovní kleště. Poté zkontrolujte, zda jsou spoje rovné, spára stejné tloušťky a také, hrany dlažby ve stejné rovině.
Po zatvrdnutí podkladu (nejlépe druhý den) můžete spony odstranit. To provedete jednoduchým odkopnutím nebo odbouchnutím paličkou ve směru spár, kdy se spona odlomí. Klínky jsou znovu použitelné. Ze spár vyškrabte opatrně lepidlo, které se tam nechtěně dostalo, ale dejte pozor, aby jste si neurazili glazuru nahorní hraně dlažby.
Až lepidlo vyschne, můžete spárovat vhodnou hmotou cementovou nebo epoxidovou spárovací hmotou. Na trhu si lze vybrat již z mnoha barev. Rohové spoje vyplňte silikonem, který je nejlepší pořídit se spárovací hmotou ve stejné barvě. Epoxidová spárovací hmota má lepší odolnost a barevnou stálost, ale hůře se zpracovává a vymývá. Pokud spárujete poprvé, doporučujeme cementovou spárovací hmotu, se kterou se snáze a lépe pracuje.